Ads 468x60px

subota

Uvod u Tang Soo Do


TANG SOO DO - Vodič
1. DIO

Predgovor
Tang Soo Do je jedna od najstarijih borilačkih vještina.Nastala je u Koreji prije otprilike dva tisućljeća.
Današnje učenje Tang Soo Do vještine i filozofije je ostalo nepromijenjeno još od davnih vremena nastanka.Istočnjačka izreka kaže da je dobar početak, pola puta do cilja.
Ovu izreku uzmite u obzir prije nego počnete prakticirati Tang Soo Do. Jaka i istinska predanost je od najveće važnosti. Samo početak s istinskom predanošću će rezultirati uspjehom.
Cilj Tang Soo Do-a nije promicanje nasilja. Kako budeš napredovao doći ćeš do zaključka da je Tang Soo Do način života. On ti donosi novi način razmišljanja i ponašanja koji će te voditi i učiti u svim područjima tvog života, tako da budeš sretniji, zdraviji i mudriji.
Ova Uputa je napravljena kao vodič za početnike. Prikazati će metode našeg sustava borilačkih vještina. Na kraju zapamtite, ma kako dobro ova Uputa bila napisana, samo pravo zalaganje će te dovesti do uspjeha.

TSD
Značenje izraza Tang Soo Do Doslovno prevedeno, riječ «Tang» se odnosi na kinesku T'ang dinastiju, koja predstavlja zajedničko kulturološko naslijeđe Kine i Koreje (617 - 907 AD).
Riječ «Soo» znači ruka ali također i šaka, udarac, napad ili obrana, i na kraju «Do» znači način života ili umjetnost. Zato Tang Soo Do znači korejska klasična borilačka vještina na koju je utjecala T'ang metoda borilačke vještine.
Ukratko o povijesti Točan nastanak Tang Soo Do-a, kao i ostalih borilačkih vještina nije razjašnjen iako postoje brojne povijesne teorije. Ipak najvjerodostojniji je tradicionalni stav, da borilačke vještine nisu nastale ni u jednoj pojedinačnoj zemlji nego u skoro svim dijelovima svijeta, jer su bile potrebne primitivnim narodima.

Razvoj u starom vijeku

Povijesno nasljeđe korejskog Tang Soo Do-a možemo slijediti do unatrag otprilike 2000 godina. U to doba, Koreja je bila podijeljena na tri kraljevstva.
Kugoryo je utemeljen 37 PNE u sjevernoj Koreji. Sillla dinastija je utemeljena 57 godine PNE na jugoistoku korejskog poluotoka dok je kraljevstvo Paekche na jugozapadu osnovano 18 godine PNE.
Nakon dugog niza ratova, sva tri kraljevstva su ujedinjena pod Silla dinastijom 668. godine. U ovom vremenskom razdoblju, borilačke vještine su bile vrlo popularne u ratovanju. Ova činjenica je posvjedočena na freskama i nalazima iz tog doba koji su prikazivali Tang Soo Do iz tih dana.Među navedena tri kraljevstva, dinastija Silla se isticala razvojem borilačkih vještina. Postrojbe sastavljene od mladih plemića nazivale su se «Hwa Rang Dan» i bile su najznačajnije za razvijanje borilačkih vještina. Ovi ratnici su bili glavni oslonac Silla dinastije prilikom ratova za ujedinjenje poluotoka, te su tijekom nove Silla dinastije (668. do 935. godine) vrlo često zauzimali vladarski položaj.
Većina korejskih borilačkih vještina slijedi duhovno i tehničko naslijeđe od te skupine. To pokazuju i imena pojedinih skupina i vještina kao što su Hwa Rang Do ili Hwa Soo Do.
Pet načela Tang Soo Do-a potječu od redovnika Won Kwanga i dio je njihove duhovne ostavštine.
Srednjovjekovni razvoj Ujedinjeno Silla kraljevstvo je srušeno od vojskovođe Wang Kuna 918. godine i novo kraljevstvo nazvano «Koryo» je trajalo 475 godina.
Godine 1392. došlo je Novo Kraljevstvo pod Yi dinastijom koje je trajalo daljnjih 500 godina. Ta dva kraljevstva su trajala gotovo tisuću godina.

Tang Soo Do je postao vrlo popularan među vojskom. Ipak, najznačajnije je to da je ova vještina postala popularna među pukom. U to doba Tang Soo Do je nazivan raznim imenima kao što su Kwon Bop, Tae Kyun, Soo Bahk, Tang Soo itd.
U to vrijeme je i napisana prva knjiga o borilačkim vještinama. Ova važna knjiga se naziva «Mooyae Dobo Tongji». Napisana je 1790. godine te sadrži ilustracije kojima se podupire teorija «Soo Bahk Ki» koje je službeno ime za Tang Soo Do, a koja je teorija doprinijela razvoju sofisticiranih borbenih tehnika.


Moderna povijestNadolazeća okupacija Koreje od strane japanske vojske se desila u razdoblju od 1909. do 1945. godine. Prakticiranje i podučavanje borilačkih vještina u tom periodu je bilo zabranjeno.
Nakon Drugog svjetskog rata, ova zabrana je prestala. U nastupajućem razdoblju osnovana je nekolicina škola borilačkih vještina kako slijedi:Moo Duk Kwan, Hwang Kee,Chi Do Kwan, Kwai Byung, Yun,Chung Do Kwan, Duk Sung, Son Song Moo Kwan, Byung Jik, No Chang Moo Kwan Nam Suk, Lee Yun Moo Kwan, Sang Sup, Chun
Osnivači ovih Kwan-ova su osnivali vlastite organizacije. Učitelj Hwang Kee je utemeljio «Korejsku Soo Bahk Do Zajednicu» 09. studenog 1945. godine.
Osim Soo Bahk Do zajednice, u Koreji su postojali različiti tipovi ostalih borilačkih vještina pod nazivima «Kong Soo» ili «Tae Soo».

Svi ovi različiti sustavi ujedinili su se 1965. godine u jednu organizaciju koja je nazvana korejska Tae Kwon Do zajednica. Sustav Tae Kwon Do-a preuzeo je u sebe čitav niz različitih vještina.
Korejski nacionalni sport Tae Kwon Do je pokrenuo novu eru; učitelji su otputovali po cijelome svijetu i održavani su međunarodni turniri.
U tim danima razlika između Tang Soo Do i Tae Kwon Do je bila principijelne naravi na način da je Tang Soo Do težio očuvanju izvornosti i tradicionalnosti borilačke vještine dok je Tae Kwon Do išao putem svjetskih igara u sporta.

Svjetska Tang Soo Do udruga 1968. godine, učitelj Jae Chul Shin je došao u SAD kao predstavnik korejske Soo Bahk Do udruge. On je osnovao američku Tang Soo Do udrugu u Burlingtonu, New Jersey.
Ova organizacija se proširila po cijeloj Americi i stranim državama. Ova tradicionalna i klasična vještina je brzo prihvaćena te joj je popularnost brzo rasla.Oko 14 godina nakon nastanka u SAD, Udruga je reorganizirana da bi se prilagodila novim izazovima. 13. i 14. studenog 1982. godine u Philadelphiji je održana konvencija izaslanika svjetske Tang Soo Do udruge.
Na ovoj konvenciji donesen je novi statut, logotip i znakovlje, uniforma i sustav pojaseva su promijenjeni te su usvojeni novi organizacijski standardi.
Najvažnija odluka je bila da je Učitelj Jae C. Shin priznat za Velikog Učitelja svjetske Tang Soo Do Udruge. Proklamacijom triju načela tradicionalizama, profesionalizama i bratstva svjetska Tang Soo Do udruga je pobudila interes mnogih međunarodnih borilačkih majstora čiji je prvenstveni interes bio vještina (umjetnost) a ne sport.

Od svojih početaka iz 1982. godine, udruga se proširila sa početnih 17 klubova na preko 600, sa 164 člana na preko 100.000 članova.
Lokacije po svijetu koje su djelovale u sastavu Svjetske Tang Soo DoUudruge, u 2004. godini su uključivale slijedeće zemlje: Argentinu, Boliviju, Bugarsku, Kanadu, Hrvatsku, Češku, Čile, Kinu, Kostariku, Veliku Britaniju, Njemačku, Grčku, Guam, Mađarsku, Koreju, Italiju, Mauritaniju, Meksiko, Mozambik, Nizozemsku, Novi Zeland, Peru, Portoriko, Rusiju, Južnofričku Republiku, Sejšile, Španjolsku, Švedsku, Siriju, SAD, Urugvaj i Venezuelu.

S obzirom da je postala jedna od najuglednijih tradicionalnih borilačkih organizacija, Svjetska Tang Soo Do Udruga je ušla u novo stoljeće težeći sve većem napretku.

Tko je Veliki Učitelj

Veliki Učitelj Jae C. Shin je osnivač Svjetske Tang Soo Do Udruge i jedna od vodećih osoba u svijetu borilačkih vještina danas. Rođen je u Koreji 1936. godine, a svoju dugu i prepoznatljivu
karijeru borilačkih vještina je započeo s 12 godina.
Tijekom njegovog djetinjstva, veliku inspiraciju za učenje borilačkih vještina je dobio od
nepoznatog redovnika.
Kasnije se pridružio centru za vježbanje Moo Duk Kwan u Seulu i započeo ozbiljno učenje kod Učitelja Hwang Kee, osnivača korejske Moo Duk Kwan udruge. Nakon što je dobio Prvi Dan počeo je karijeru podučavanja kao pomoćnik instruktora u centru za vježbanje. Nakon toga
podučavao je na Korejskom Univerzitetu, Seoul Cetral YMCA, različitim sveučilištima,
policijskim i vojnim institucijama i brojnim drugim mjestima.
Njegovo dugogodišnje učiteljsko iskustvo i njegova izuzetna predanost dodani su
njegovim jedinstvenim znanstvenim metodama podučavanja Tang Soo Do-a.
Njegova profesionalna područja uključuju samoobranu, forme, lomljenje, oružja, brigu o
zdravlju, ki gong i meditaciju.
On je uključio ove odvojene vještine u jednu od najboljih i najučinkovitijih borilačkih vještina koja je u sastavu Svjetske Tang Soo Do Udruge.
Kada je regrutiran u korejsko Ratno Zrakoplovstvo 1958. godine, stekao je prva
iskustva u podučavanju američkih vojnika.
Nakon što je 1968. godine magistrirao političke znanosti na Univerzitetu Korea, odlazi u SAD da bi predavao stranim studentima. Te godine kada je stigao u SAD, magazin Black Belt (Crni Pojas) mu je ukazao čast na način da je njemu posvetio cijelo poglavlje u knjizi «20th Century Warriors» (Ratnici dvadesetog stoljeća), svrstavajući ga među najlegendarnije figure borilačkih vještina uopće.

Tang Soo Do Federaciju SAD-a osniva u svojoj prvoj školi u Burlingtonu 1968. godine.
Ova organizacija se vrlo brzo proširila po SAD-u i po svijetu, pa je zbog novih
međunarodnih standarda, morao istu restrukturirati. Tada je stvorio novu
«Svjetsku Tang Soo Do Udrugu» s 12 zemalja članica i 13. studenog 1982. godine, izborna
konvencija ga je proglasila Velikim Učiteljem. Veliki Učitelj Shin, jedan od najpoštovanijih i najpoznatijih Učitelja ovog stoljeća te je jedan od rijetkih učitelja koji su cijeli svoj život posvetili borilačkim vještinama. On je odgovoran za podučavanje i polaganje preko 15.000 Crnih Pojaseva.

Osim što inzistira na disciplini, rigoroznim treninzima i preciznim tehnikama, uvijek je govorio da je istinska vrijednost borilačkih vještina prilagodba svakodnevnom životu. Podučavanje djece je jedna od najdražih aktivnosti Velikog Učitelja, te je u tome postao ekspert. Savjet koji je dao svojim instruktorima sa Crnim Pojasom je dobar savjet učiteljima bilo čega a glasi: «Kada
ispitujete svoje mogućnosti kao instruktora, ispitajte navike, stavove, učinke i zdravstveno
stanje svojih učenika. Njihov napredak je ogledalo tvog vlastitog.»

Zahtjevi Svjetske Tang Soo Do Udruge traže od Velikog Učitelja Shina putovanja po
cijelom svijetu da bi odgovorio na sve pozive iz članica udruge.

Veliki Učitelj Jae C. Shin, stvoritelj Svjetske Tang Soo Do Udruge je istinski
vođa, učitelj učitelja i humanist.

Oprema

Uniforma
Zaštitna oprema
Oružja sukladno rangu

Svrha treniranja Tang Soo Do-a

SAMOOBRANA
Mi štitimo naše živote i imovinu od nepravde i opasnosti.

ZDRAVLJE
Mi promičemo tjelesno i duhovno zdravlje te uživamo u snažnom tijelu i smirenom duhu kroz rigorozni trening.

BOLJA OSOBA
Težimo postizanju boljeg karaktera kroz izdržljivost i naporan rad.


Pet zakona Tang Soo Do-a

Lojalnost domovini
Poštovanje roditelja
Poštovanje prijateljstva
Bez povlačenja u borbi
U borbi, izaberi razumom i čašću

Načela Tang Soo Do-a

Vjerodostojnost
Koncentracija
Očuvanje
Poštovanje i poslušnost
Samokontrola
Poniznost
Nepokolebljivi duh

Četrnaest zahtijeva za učenje Tang Soo Do-a

1. Svrha treninga je povećanje duhovne i fizičke izvrsnosti
2. Ozbiljan pristup
3. Potpuna predanost
4. Održi redovnu i konstantnu praksu
5. Uvježbavaj osnovne vještine neprekidno
6. Pravilno odvajaj pojedine vježbe
7. Uvijek slušaj i slijedi upute instruktora i starijih
8. Ne budi previše ambiciozan
9. Često preispitaj vlastita postignuća
10.Uvijek se drži rutinskog rasporeda vježbi
11. Redovito ponavljaj već naučene vještine
12. Kada učiš nove tehnike, pažljivo prouči teoriju i filozofiju
13. Kada se osjećaš besposlen, nastoj to prevladati
14. Održavaj osobnu higijenu

Znak Udruge

Znak Udruge se sastoji od slijedećih elemenata:

Šest zvjezdica: Predstavlja šest naseljenih kontinenata i pokazuje da je Tang Soo Do raširen po cijelom svijetu.

Um,Yang: Crvena i plava polovina kruga predstavlja koncept suprotnih ali komplementarnih sila. Isti simbol je također centralni na korejskoj zastavi otkuda Tang Soo Do potječe.

Leteći bočni udarac: Predstavlja jedinstveni karakter Tang Soo Do-a i cjelokupnost osobe.
Crveni krug: Jedinstvo i bratstvo.

Globus: Znači da naša organizacija pokriva cijeli svijet.

Donji pojas: Majstorski pojas – Predstavlja krajnji cilj svih Tang Soo Do učenika.

Osoba koja vježba: Stjecanje vještine Tang Soo Do-a.

Kombinacija boja: Crvena, plava i crna.



Pravila i postupci u Dojang-u

Opća pravila:

Dođi najkasnije petnaest minuta prije početka treninga
Pozdravi zastave kada dolaziš i odlaziš iz dojang-a (dvorana)
Ne sudjeluj u bučnim i kontraverznim aktivnostima.
Tišina treba vladati za vrijeme treninga osim ako drugačije zatraži instruktor.
Zagrij se prije početka treninga.
Ne konzumiraj žvakaće gume i cigarete
Nosi čistu bijelu uniformu bez ikakvih znakova osim onih koji su propisani
Polaznici i instruktori trebaju koristiti Tang Soo Do terminologiju stalno
Prati pravila i zakone Tang Soo Do-a koliko najbolje možeš
Svi polaznici moraju sudjelovati u održavanju čistoće dojang-a zato što se visoka razina čistoće mora održavati
Svaki polaznik je dužan unaprijed obavijestiti instruktora o nemogućnosti dolaska na trening
Polaznik ne smije izgubiti samokontrolu, disciplinu ili mirnoću
Članovi se moraju pridržavati reda i protokola
Dojang uvijek mora biti čist, uredan i prozračen


Pozdravljanje

Velika važnost mora se dati pozdravljanju, koje je sastavni dio treniranja Tang Soo Do-a.
Polaznik se mora nakloniti svom instruktoru, starijim polaznicima i svom oponentu. Ne smije izgubiti svoju samokontrolu, disciplinu ili mirnoću. Prije i poslije vježbanja ili natjecanja, svi sudionici se trebaju okrenuti, podesiti uniformu i nakloniti se svom instruktoru ili partneru.

Polaznik, dok sjedi na podu, treba imati ispravan stav tijela koji doprinosi zdravlju.
Ruke trebaju biti na koljenima, leđa trebaju biti ravna a noge ispred prekrižene, sa stopalima savijenim ispod bedara.


Do Bohk

Polaznici trebaju održavati čistoću svog do bohk-a u svako vrijeme, kao i voditi računa
da je ispravno presavijen i složen. Jako je važno ostaviti dobru prezentaciju naše vještine. Zbog ovoga je važna čistoća i urednost. Visoka razina čistoće treba biti stalno održavana. Polaznici trebaju voditi računa o čistoći svog tijela. Nokti na rukama i nogama moraju biti kratko podrezani da bi se izbjegle ozljede za vrijeme treninga. Svi do bohk-ovi trebaju biti ispravno složeni ulaskom ili izlaskom iz dojang-a
 
 

NOVO! Ako želite uvećati neku sliku tj. pogledati je u punoj veličini jednostavno kliknite na nju. Hvala!

X